Kommenteeri

Pühad&lemmikud

Jõulupühadega kaasneb sageli mõnus kodune toiduvalmistamine ja küpsetamine. Varutakse palju maitsvaid ja rasvaseid toiduaineid, millest valmistada jõulupraadi ja suupisteid. Head lõhnad ja õdus olemine meelitab kööki kõik pereliikmed, sealhulgas ka meie karvased pereliikmed – lemmikloomad.


Selleks, et jõulud kulgeksid suuremate sekeldusteta peaks proovima säilitada lemmiku söötmises siiski tavapärast rutiini. Kuigi me ise naudime tavapärasest erinevaid roogasid, ei ole selline järsk toidumuutus lemmikutele hea. Vürtsised, rasvased praed ja kondid ei sobi koertele ja kassidele söötmiseks. Juhul kui koer näpsab siit-sealt midagi või pudeneb jõululaua alla mõni amps, on suur võimalus, et on oodata ägedat oksendamist ja kõhulahtisust.

Nimelt on koerte ja kasside seedesüsteem kohastunud tootma just kindla koguse seedeensüüme, mis on vajalikud teatud toitainelise koostisega toidu seedimiseks. Kui nüüd järsku anda midagi, mis sisaldab oluliselt rohkem valku, süsivesikuid või rasva, võime sellega tekitada seedehäired. Lisaks on koerte ja kasside soolestiku mikrobioom – bakterite kooslus, harjunud ka teatud toiduga ning igasugune järsk toidumuutus ei sobi ka neile.

Väga ohtlikud on igasugused kondid – nii keedetud, toored, kaelad-ribid jt. Kontidel ei ole väga head toiteväärtust – neist ei saa valku, rasva ega energiat. Pigem tekib kontide söömise tagajärjel soolestikku tihke tsemenditaoline kondimass, mis ei liigu sooletraktis normaalselt edasi ja võib sisaldada luukillukesi, mis vigastavad mao- ja soolelimaskesta. Tulemuseks – verine kõhulahtisus või hoopis kõhukinnisus. Kõvad kondid põhjustavad närimisel ka hamba emaili kahjustusi ning halvimal juhul hambamurde. Seega kui soovite teha oma lemmikule head meelt ja pakkuda talle tegevust, kasutage näiteks kummist mänguasju, mille sisse saab peita konservi või maitsestamata kuumutatud lihakraami.

Koeri ei tasuks jätta üksi kööki, eriti kui laual on paisumas jõulukringli tarvis pärmitaigen või ligunemas rosinad. Toores pärmitainas võib olla koertele väga kutsuva lõhnaga. Pärmitaigen teeb aga koera kõhus väga palju kurja. Soojas keskkonnas – maos, jätkab tainas paisumist, põhjustades mao laienemist. Pärmi elutegevuse käigus vabaneb aga etanooli, mis põhjustab koerale alkoholimürgistuse. Rosinad, aga ka viinamarjad võivad esile kutsuda ägeda neerukahjustuse. Seega kui koer on söönud toorest tainast, rosinaid või viinamarju või köögist on midagi neist kadunud, on mõistlik koheselt võtta ühendust loomaarstiga.

Ettevaatlik tasuks olla ka päkapikkudega. Päkad sehkendavad sageli šokolaadi ja šokolaadisisaldavate maiustustega. Šokolaad sisaldab teobromiini ja kofeiini, mis olenevalt sisse söödud kogusest kutsuvad esile seedehäireid, aga tõsiseid südame rütmihäireid ja krampe.

Üldiselt peaks koertele meie endi maiustuste andmist vältima. Eriti ohtlikud on magustoidud ja küpsetised, mis sisaldavad suhkruasendajaid (näiteks ksülitooli). Ksülitool, olenevalt sissesöödud kogusest, põhjustab äkilist veresuhkru langust või lausa maksakahjustust. Ka pähklid ei sobi koertele söötmiseks – pähklid sisaldavad rohkelt rasva, mis loob eelsoodumuse väga valuliku kõhunäärmepõletiku ehk pankreatiidi tekkeks. Lisaks võivad näiteks makadaamiapähklid esile kutsuda koordinatsioonihäireid ja kehatemperatuuri tõusu. Seetõttu võiks inimestel ja koertel olla ikka „omad“ maiused ja maiustused.

Kassid koos perega tavaliselt lauda istuda ei soovi ning uutest maitsetest nemad lugu ei pea, seetõttu äkilisest toidumuutusest seedehäireid esineb neil oluliselt vähem kui koertel.

Lemmikule parim jõuluaeg on rutiinne – pakkuge oma lemmikule tavapärast liikumist ja toitu. Juhuks kui jõuluvana siiski toob lemmikule mõne uue toidu või maiuse, siis katsetage seda esialgu väikeses koguses.


Lisa kommentaar

Email again: